Дитячий омбудсмен

ДИТЯЧИЙ ОМБУДСМЕН - ХТО ВІН?

З історії виникнення інституту омбудсмена

Cпочатку система заснування органів, спрямованих на захист прав окремих осіб, розвинулась у Швеції, де в 1809 році був призначений перший у світі омбудсмен. За Швецією пішли Фінляндія (1919 рік), Данія (1955 рік) та Норвегія (1962 рік). Інститути омбудсмена існують лише в демократичних країнах. Ці державні структури створені захищати права громадян, гарантувати належне здійснення державного управління та відповідальність з боку посадовців.

Що може дитячий омбудсмен?

За допомогою омбудсмена  діти  мають можливість самостійно подавати скарги про порушення їх прав. Серед низки проблем, з якими працює омбудсмен при розгляді індивідуальних скарг, виділяються такі:

• погане ставлення до дитини в сім'ї;

• всі види насильства;

• проблеми в школі;

• дискримінація дітей;

• проблеми, що виникли в результаті розлучення батьків;

• відсутність або обмеженість доступу до засобів масової інформації,

• проблеми дітей, що живуть у закладах опіки або знаходяться в конфлікті з законом.

Дитячий омбудсмен - це громадський представник прав дітей в місцевій владі, а також в державних органах - всюди, де потрібно захищати права дітей.

Мета діяльності дитячих омбудсменів:

Ефективний захист прав дітей, які проголошені Конвенцією ООН про права дитини, Конституцією України, законами України та міжнародними договорами України.

Оcновні завдання омбудсмена:

• сприяння реалізації Конвенції ООН про права дитини у м. Дніпропетровську;

• підвищення поінформованості дітей та громади міста про їхні права, через органи освіти та засоби масової інформації;

• моніторинг стану дотримання прав дітей у школі;

• вирішення питань, що стосуються захисту прав дітей, як пріоритетних у місцевих органах влади, а також сприяння змінам у ставленні громади міста до проблем дітей;

• надання конкретної допомоги дітям, права яких порушені, шляхом звернення до органів влади та правоохоронних органів.

Основні програми, які здійснюють дитячі омбудсмени:

- «Молодь проти корупції»

- «Безпека дітей в Інтернеті»

- Робота зі зверненнями щодо Порушень прав дітей міста

- Контроль за дотриманням прав дітей у міських будинках дитини

- Контроль за дотриманням законодавства, що стосується прав дітей.